BETON - INSPIRUJĄCE WCIELENIE

23 kwiecień 2013 r., przez Monika  Dudek

Beton to jeden z powszechnie dostępnych i ekonomicznych materiałów stosowanych w budownictwie. Coraz częściej towarzyszy nam także we wnętrzach, ogrodach i przestrzeniach publicznych.

Beton znany jest i wykorzystywany już od czasów starożytnych, ale to dopiero Le Corbusier odkrył surowe piękno tego materiału, warte wyeksponowania. Zasiana przez niego wiek temu fascynacja betonem, przeżywa obecnie renesans. Współcześni architekci, urzeczeni ideami modernizmu, chętnie czerpią z nich inspiracje tworząc własne, śmiałe projekty. Ten trend nie omija także naszego podwórka. Coraz ciekawsze realizacje powstałe z wykorzystaniem tego materiału są coraz śmielej promowane. Beton jako materiał właściwie przestał być już kojarzony wyłącznie negatywnie. Ponownie odkryty i doceniony odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu wizerunku nowych inwestycji, także prywatnych domów jednorodzinnych.

Na znaczeniu zyskuje pojęcie betonu dekoracyjnego, który znajduje zastosowanie przede wszystkim we wnętrzach. Najczęściej łączy się go wtedy z drewnem, szkłem albo stalą, a jego największym zwolennikom już dawno przestało wystarczać to, że widzą go na ścianach czy podłogach. Uniwersalność tego materiału oraz łatwość jego obróbki sprawiają, że stał się idealnym materiałem do wykonania blatów kuchennych, obudowy kominków, czy wyposarzenia łazienek. Współczesny design sięga po ten materiał także przy tworzeniu mniejszych form sztuki użytkowej: mebli, lamp, naczyń…

Po rozwiązania wykonane z betonu architektonicznego, coraz częściej sięgają projektanci krajobrazu. Inspirowane trendami w architekturze designerskie kompozycje można znaleźć zarówno w przestrzeni miast, jak i w prywatnych ogrodach. Nowoczesne technologie, stosowane przy obróbce betonu, pozwalają na wykonanie dowolnego kształtu – od prostych brył geometrycznych po skomplikowane detale, które nie tylko przyciągają wzrok, ale i nadają ogrodowej kompozycji określony charakter. Niektóre z nich są elementami, wnoszącymi do ogrodu delikatny sznyt nowoczesności, inne – stanowią jego ważną część konstrukcyjną.

komentarze (1 komentarzy)

  • Katrice, 7 luty 2016, 00:42

    cheap nhl jerseys from china nba shop proomo nba shop cyber monday

    odpowiedź

dodaj komentarz

Pobierz dane z facebooka